نجات آب

ضرورت مهار آب‌های‌جاری در بحران آب

با توجه به اوضاع و اقلیم جهان و منطقه، آب و منابع سطحی و زیرزمینی آن در حال حاضر مورد توجه بسیاری قرار دارد. فعلا در جهان مسئله ای بسیار مهم به نام بحران آب مطرح است که تمامی کشورهای جهان را بر آن داشته تا از منابع آبی خود به نحو احسن محافظت و استفاده های بهینه نمایند تا به تبعات وخیم و فاجعه بار بحران آب گرفتار نشوند. این مسئله در کنار گرم شدن زمین و بروز خشکسالی‎ به صورت گسترده اهمیت فوق‎العاده‎ای پیدا می‎کند. طبق نظر بسیاری از کارشناسان، بروز سیلاب‎های خطرناک و تخریب‎کننده در بسیاری از نقاط جهان مانند چین و پاکستان و همچنین مناطقی از کشور ما نیز ناشی از گسترش خشک‎سالی در روی زمین می‎باشد.

جدای از این مسئله، منابع آبی همواره از لحاظ اقتصادی و زیست محیطی مورد توجه بسیاری بوده و از جمله منابعی است که برای ایجاد و پیشبرد بسیاری از فعالیت های اقتصادی و تولیدی، پیش نیازی مهم محسوب می شود.

در عرصه زراعت و امور کشاورزی، منابع آبی و استفاده درست از آن امری بدیهی است و در کل، آب و کشاورزی پیوندی همه جانبه و ناگسستنی دارند. در عرصه تولید انرژی هم آب و منابع آن، یکی از مواردی است که اکثرا در اولویت قرار دارد و مسئولین امر همواره سعی می کنند تا از این طریق تولید برق داشته باشند، چرا که این روش هم با محیط زیست تطابق دارد و هم می توان از آب ذخیره شده، در سایر عرصه ها استفاده کرد. در بسیاری از صنایع دیگر چون صنایع دامی و پرورش محصولات دریایی چون ماهی و میگو نیز وجود منابع آبی غنی در جامعه، نعمتی محسوب شده و بر سهولت کار و میزان بازدهی به شدت می افزاید و در سایر بخش ها نیز به نسبت های مختلف، به آب ضرورت است.

به طور کلی در فعالیت های اقتصادی و تولیدی، کاربرد آب از اصلی ترین عامل مانند زراعت، پرورش ماهی و تولید برق تا کم اهمیت ترین فاکتور مانند داشتن نقش سرد کنندگی دستگاه ها و ماشین آلات صنعتی، در نوسان بوده و همیشه عاملی بوده که به نحوی در کارها و فعالیت ها دخیل می باشد.

چنان که گفته شد، بحران آب در سطح جهان موجود است و افغانستان هم از جمله کشورهایی است که طی سالهای گذشته خشک سالی‎های متعدد و شدیدی را تجربه نمود. خشک سالی در مناطق مختلف کشور باعث شد تا اصلی ترین و مهم ترین سکتور اقتصادی افغانستان، یعنی، زراعت و مالداری به شدت آسیب ببینند و سطح تولیدات زراعتی به خصوص غله جات، به میزان بسیار زیادی کاهش یابد.

خشک سالی در حالی خسارات و تبعات فاجعه آمیزی را به بار آورده است که از لحاظ اقلیمی و میزان منابع آبی موجود، افغانستان از جمله کشورهایی محسوب می شود که از منابع سطحی و زیرزمینی خوبی برخوردار است. افغانستان دارای اقلیم های مختلفی است که زمینه ساز انجام فعالیت های خوب زراعتی و مالداری در کشور می باشد. هر نقطه از کشورمان در عرصه زراعت، حرفی برای گفتن دارد و در صورت استفاده بهینه از منابع آبی کشور، می توانند بازدهی خوبی در عرصه زراعت داشته باشند و سطح بیشتری از زمین های قابل کشت، زیرکشت برود.

محمد رضا فیاض 

+ نوشته شده در  جمعه بیست و دوم بهمن ۱۳۸۹ساعت 19:13  توسط لیلا قدوسی  |